>

Test tabletu NavRoad NEXO Evo

Tablet jako telefon? Jakiś czas temu pewnie by nas to zadziwiło, ale teraz, kiedy telefony są coraz większe a tablety coraz mniejsze, takie połączenie przestaje dziwić. Przykładem urządzenia, które wpasowuje się doskonale w aktualne trendy jest NavRoad NEXO Evo. Sprawdźmy, czy jest wart swojej ceny i czy faktycznie stanowi zagrożenie dla przecierającego szlaki w tej kategorii Fonepada.

NavRoad NEXO Evo / fot. tabletManiaK.pl

Specyfikacja NavRoad NEXO EVO

Dane podstawowe
Wymiary 114 x 184 x 6.0 mm
Waga 296 g
Ekran
Typ IPS 7.0'', rozdzielczość 1280x800, 216ppi
Kluczowe podzespoły
SoC MediaTek MT8389
Procesor 4 rdzeniowy, 1.2GHz, Cortex-A7
GPU PowerVR SGX544MP
RAM 1.0 GB
Pamięć 8GB
Obsługa kart pamięci microSD, do 32 GB
Bateria 2900 mAh
System operacyjny
Wersja Android 4.2 Jelly Bean
Łączność, komunikacja i wyjścia
WiFi 802.11 b/g/n
GPS AGPS
Bluetooth 4.0
Modem 3G
Porty micro USB2 (obsługuje OTG), micro HDMI, audio
Aparat fotograficzny
Główny 2 MP (1600x1200), wideo FullHD (1080), 12 kl/s
Dodatkowy 0.3 MP (640x480), wideo VGA (480), 14 kl/s

Skrótem, czyli wideorecenzja NavRoad Nexo Evo

Obudowa / jakość wykonania

Zgrabny, poręczny i dobrze wykonany”

Evo jest jednym z mniejszych, jeśli nie najmniejszym tabletem z jakim miałem do czynienia. Można go zmieścić w kieszeni spodni, co jest ogromną zaletą, szczególnie w przypadku urządzenia z funkcją telefonu. Co więcej, tablet jest zaskakująco lekki (tylko 288 gramów) – lżejszy od Nexusa 7 2013 (290 gramów), Fonepada (340 gramów) i większości konkurentów w tym formacie. Wyważenie również trzeba zaliczyć na plus, ponieważ jest przyjemne, a dłuższe trzymanie urządzenia w jednej ręce nie spowoduje zakwasów.

Także pod względem jakości wykonania Evo zasługuje na pochwałę. Połączenie aluminium na tylnej klapce z matowym plastikiem na bokach wygląda bardzo estetycznie. Spasowanie elementów nie pozostawia wiele do życzenia – nic nie skrzypi, konstrukcja jest sztywna i zwarta. Jedynym drobiazgiem, do którego można się przyczepić, jest niedokładne dopasowanie zaślepki kart SD i SIM. Skutkuje to widoczną szparką, która może się rzucać w oczy (szczególnie, gdy włożona jest karta SIM w jasnym kolorze). Umiejscowione na górnej, lewej krawędzi urządzenia (trzymając w pionie) trzy przyciski są bardzo dobrze spasowane z obudową i nie mają charakterystycznych dla dużej części tabletów średniej i niższej półki, denerwujących luzów. Są dokładnie takie, jak być powinny.

Monofoniczny głośnik ulokowano z tyłu, obok obiektywu aparatu – cechuje się przeciętną jakością i głośnością (maksymalna zmierzona przez nas wartość dB wyniosła 79).

NavRoad NEXO Evo / fot. tabletManiaK.pl

Aparat tabletu to niestety jeden z jego słabych punktów. 2-megapikselowa matryca robi zdjęcia, których jakość pozostawia wiele do życzenia, szczególnie przy oświetleniu innym, niż dzienne. Nie inaczej jest z kamerą, która choć kręci filmy w rozdzielczości Full HD (12 klatek na sekundę) to ich jakość jest bardzo słaba. Zobaczcie sami.

Przykładowe zdjęcia

 

Przykładowe filmy

Ekran

Nieźle, ale…

Wyświetlacz Evo to standard wśród 7-calowych tabletów ze średniej półki. Rozdzielczość 1280 x 800 pikseli daje zagęszczenie punktów wynoszące 216 na cal. W praktyce jest to ilość wystarczająca, aby komfortowo przeglądać strony internetowe i czytać książki. Daleko tej matrycy do żyletki z Nexusa ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem sporo tańszym. Kolory prezentowane na ekranie wyglądają bardzo ładnie, są dobrze nasycone a dzięki zastosowaniu technologii IPS nie ulegają znacznym zniekształceniom przy odchyleniu.

NavRoad Nexo Evo / fot. tabletManiaK.pl

Maksymalna, zarejestrowana przez nas jasność wyniosła 341 cd/m2 co jest całkiem niezłym wynikiem, pozwalającym na używanie tabletu także w słoneczne dni. Sprowadzając siłę podświetlenia do minimum, liczyć możemy na 26 cd/m2, dzięki czemu czytanie w nocy nie powinno być szczególnie męczące dla oczu. Nierównomierność podświetlenia przy najwyższej jasności wynosi 15%, mieszcząc się tym samym w akceptowalnych granicach.

NavRoad NEXO Evo / fot. tabletManiaK.pl

NavRoad NEXO Evo / fot. tabletManiaK.pl

Warto napisać kilka zdań na temat panelu dotykowego wykorzystanego w Evo. Przez większość czasu reaguje on bezbłędnie i czule, jednak zdarza się, że czynność dotknięcia trzeba powtórzyć, żeby sprzęt zareagował. Nie jest to uciążliwy problem ponieważ występuje okazyjnie, jednak warto o tym wspomnieć. Panel obsługuje do 5 niezależnych punktów dotyku.

Wyposażenie

Kompletny zestaw modułów

Producent postarał się, aby recenzowany model został wyposażony nie gorzej, niż konkurencja. Otrzymujemy więc rozbudowany zestaw komponentów, które mogą nam się przydać w codziennym użytkowaniu. Pierwszy w kolejności, działający w standardzie 802.11 b/g/n moduł WiFi, nie zawiódł. W testowanych przez nas scenariuszach zawsze udało się uzyskać stabilne połączenie. Na drugi ogień poszedł Bluetooth, który również nie wykazał żadnych słabości. Bez problemu współpracował z bezprzewodową klawiaturą i umożliwiał sprawną wymianę treści z innymi urządzeniami.

Wbudowany modem 3G (WCDMA 900/2100 MHz) pozwala na bezproblemową pracę także poza domem czy biurem. Nie wykazuje tendencji do gubienia sygnału, zapewniając łączność tam, gdzie większość zwykłych telefonów. Warto też dodać, że oferuje wsparcie dla sieci Aero2.

NavRoad NEXO Evo / fot. tabletManiaK.pl

Evo wyposażony jest również we frontowy głośnik do rozmów i mikrofon, co w połączeniu z aplikacjami do dzwonienia i wysyłania wiadomości czyni go pełnoprawnym telefonem. Ku mojemu zdziwieniu, używanie tego urządzenia do rozmów głosowych było całkiem przyjemne. Jedyne co przeszkadzało w osiągnięciu całkowitego komfortu, to spore jak na słuchawkę rozmiary  i … dziwne spojrzenia przechodniów. Ciężko powiedzieć czy przemawiała przez nie kpina czy zwykła ciekawość, ale jeśli nie lubicie zwracać na siebie uwagi, musicie pamiętać, aby mieć przy sobie zestaw słuchawkowy.

GPS niestety długo łapie sygnał, po włączeniu transmisji danych jest nieznacznie lepiej. Za to kiedy uda nam się już złapać “fixa”, na stabilność połączenia narzekać raczej nie będziemy. Użytkowanie Evo jako nawigacji, przy użyciu preinstalowanej przez producenta aplikacji Yanosik nie sprawia żadnych problemów. Do biura dotarłem cały, zdrowy, niespóźniony i bez mandatu.

NavRoad Nexo Evo / fot.tabletManiaK.pl

Tablet umożliwia korzystanie z urządzeń zewnętrznych, za pomocą USB OTG – podłączymy myszkę i odczytamy zawartość pamięci flash oraz dysków twardych, pod warunkiem, że korzystają z formatu FAT32 (zabrakło wsparcia dla NTFS). Evo poradzi sobie również z rozdzielaczami USB – czy to pasywnymi, czy aktywnymi. Warto też przy okazji wspomnieć o złączu micro HDMI, dzięki któremu łatwo przekażemy obraz z tabletu na monitor lub telewizor.

Producent oferuje 8 GB pamięci pokładowej, z czego dla użytkownika pozostaje 5,44 GB. Wewnętrzna pamięć systemowa to 1 GB, po odjęciu miejsca na zainstalowane aplikacje zostaje około 370 MB. Aplikacje można przenosić do pamięci magazynowej, ale nie na nośnik zewnętrzny (tablet obsługuje karty microSD).

Akumulator

Mały akumulator ale niezłe czasy pracy

Mimo, iż akumulator tabletu nie oferuje olbrzymiej pojemności to o dziwo zaskakuje długimi czasami pracy na jednym ładowaniu. Evo pozwala na ponad 8 godzin przeglądania zasobów sieci przez WiFi i oglądania filmów. Warto zauważyć, że bateria ładuje się dosyć szybko co również zaliczamy na plus. Na uzupełnienie energii urządzenia potrzebować będziecie ponad dwóch godzin, przy wykorzystaniu dołączonej ładowarki 5V/2A.

Wszystkie testy baterii robiliśmy z jasnością ustawioną na 120 cd/m2.

Wydajność / funkcjonalność

Wydajność ze średniej półki

Pod względem wydajności nowy NEXO jest typowym średniakiem. Zagramy na nim oczywiście we wszystkie prostsze gry oraz większość bardziej wymagających. Niestety te ostatnie będzie można podziwiać co najwyżej na średnich detalach. Spośród testowanych przez nas tytułów, Andry Birds Star Wars, GT Racing 2, Modern Combat 4 i Dead Trigger 2 chodziły płynnie, a rozgrywka była całkiem przyjemna. Niestety Real Racing 3 nie jest widoczny dla tego urządzenia w Google Play.

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player (z pakietem najnowszych kodeków).

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak wsparcia dla dźwięku DTS, obraz płynny);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (obraz klatkuje);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (obraz klatkuje).

Urządzenie działa pod kontrolą Androida w wersji 4.2.2. ze stockowym interfejsem. Producent pokusił się o dodanie kilku aplikacji od siebie, jednak są to darmowe pozycje, które równie dobrze sami moglibyśmy ściągnąć (czytnik Ebook, File Manager, Yanosik). W codziennym użytkowaniu system nie sprawia żadnych problemów. Wszystko chodzi płynnie i stabilnie, nawet podczas kilku aplikacji uruchomionych w tle.

Posumowanie, ocena i opinia

Uniwersalny i tani

NavRoad NEXO Evo / fot. tabletManiaK.pl

NavRoad NEXO Evo to tablet godny zainteresowania, jeśli szukamy taniego, wielofunkcyjnego urządzenia. Jest wystarczająco mały, aby można było używać go jako telefonu i jednocześnie odpowiednio duży aby zapewnić komfort przeglądania sieci czy oglądania filmów. Posiada kilka drobnych wad, jednak pozostają one w cieniu długiej listy zalet, na czele których widnieje przede wszystkim rewelacyjny stosunek ceny do oferowanych możliwości. Niewykluczone, że dzięki temu może zagrozić podobnie wyposażonemu tabletowi Fonepad.

Ocena końcowa testu [1-10]: 7.1

  • Bateria8,6
  • Ekran7,0
  • Jakość7,6
  • Wydajność4,5
ZALETY
  • Wykonanie i jakość materiałów
  • Dobry ekran
  • Małe gabaryty
  • Funkcja telefonu
  • Niezłe czasy pracy na baterii
WADY
  • Bardzo słaby aparat
  • Nie zawsze dotyk reaguje za pierwszym razem
  • GPS długo łapie sygnał

Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl

Alternatywne propozycje

Pod względem funkcjonalności, wyposażenia i przeznaczenia najbardziej zbliżonym urządzeniem jest zdecydowanie Fonepad który jest droższy o mniej więcej 100 zł. Jeśli bralibyśmy pod uwagę cenę i wyposażenie, to jedną z niewielu alternatywnych propozycji jest Haier 7.85. Jest on jednak większy i przez proporcje 4:3 mniej poręczny, co ma duże znaczenie, jeśli chcielibyśmy go używać jako telefon.

Odpowiedzi na Wasze pytania

grzegorz: mozna go bedzie porownac z nexo go? jesli chodzi procesor i grafike  kiedy mozna sie spodziewac opublikowania testu

Go jest lepszy niż Evo zarówno pod kątem wydajności, jak i możliwości graficznych. Poza wydajnością ciężko je do siebie porównać, bo są to całkiem różne urządzenia.

Atmo: Ok, sprawdzić wykonanie, ekran, czułość wifi. No i porównać z innym sprzętem w tej klasie bo on jest tani jak na swoje wyposażenie. Może jeszcze przydałby się test Nexo Free bo jestem nim zainteresowany.

Najbardziej zbliżonym pod względem wyposażenia i ceny tabletem jest Haier 7.85. Zapraszam do zapoznania się z jego testem. Test NEXO Free już niedługo.

agentos: Sprawdzić przydatność jako nawigacji samochodowej – przetestować z jakimś komercyjnym programem np. Automapa, MapaMap, oraz żywotność baterii.

Sprawdziłem nawigację poprzez aplikacje AutoMapa i Yanosik. Tak jak napisałem w teście, GPS długo łapie sygnał (kilka minut, czasami do kilkunastu), kiedy uda nam się go złapać jest już raczej wszystko w porządku. Porównując jednak bezpośrednio do najlepszych modułów w telefonach, bądź nawigacjach samochodowych Evo wypada słabo jeśli chodzi o czułość.

Mundek: Jaka jest realna wydajność i jaka jest jakość rozmów nexo evo

Jeśli chodzi o wydajność w praktyce to jest nieźle. System chodzi płynnie i szybko, a większość gier działa bez zarzutu. Jakość rozmów również w porządku – zarówno głośnik jak i mikrofon działają jak w średniej klasy telefonie.

Michał: Pytanie odnośnie łączności: Podajecie WiFi: 802.11 a/b/g/n a na stronie producenta jest: 802.11b/g/n A jak jest w rzeczywistości?

W rzeczywistości jest 802.11 b/g/n 😉

qb: Jakie jest gniazdo ładowania oddzielne czy mUSB.

Tablet ładujemy przez gniazdo micro USB.

Antoni Zaborski

Komentarze

  • Jestem posiadaczem tabletu NEXO NOVA i to co mogę powiedzieć to nigdy wiecej tabletów i wyrobów tej firmy....... po niecałym roku uzytkowania tablet trzyma na baterii niecałe 15 minut, wifi to takie cienkie, że w odległości 3 metrów od routera ma tylko jedna kreske i cały czas zrywa połączenia, głosnik padł mi po godzinie użytkowania po zakupie, a jak bateria była sprawna to trzymał jakieś niecałe 2 godziny ( porównując do iPada to całe lata świetlne i jeszcze więcej). Szkoda pieniędzy, lepiej uzbierać na coś lepszego.

  • U mnie ma na aplikacje 1Gb, w chwili obecnej bez czyszczenia 605mb aplikacje 403wolne
    Działa bardzo szybko, wyraźny i bateria dlugo trzyma tylko źle pokazuje stan naladowania, po ponownym uruchomieniu potrafi skoczyć o nawet 20℅ w górę
    Jest to najlepszy tablet z 3g do 1000zł znacznie lepszy od samsungowego syfu tab 2-3, samsungi są dobre ale tylko note jak ktoś twierdzi inaczej jest gimbusem :p
    Nexo niema PRZYCISKU RESET !!! Duży minus
    Bezuzyteczny aparat, mogli dać 5mpx z autofocusem, więcej w tablecie nie potrzeba, aparat w tablecie powinien robić za prosty skaner dokumentów, focenie jest dla neo:p
    Niedopracowane oprogramowanie - nie dziala kilka programów, u mnie to g+,google gogles, jakdojade i kilka pomniejszych,
    DUŻY MINUS - nie wiem jak się ten tryb nazywa fachowo, moze recovery? Nie wazne, podczas uruchasmiania tabletu wystarczy wcisnoc lekko przcisk glosnosci i wejdziemy gdzies gdzie wyskoczą nam chinskie znaczki z mozliwoscią wyboru, lub w lepszym wypadku menu angielskie, ja w ten sposub przypadkowo nie znając chińskiego, dwa razy PRZYWRÓCIŁEM USTAWIENIA DOMYŚLNE !!!

    Pozdrawiam

  • fajnie na tablecie mieć aplikacje dla kierowców, np. iCoyote, jesli na trasie mamy widocznych dużo zdarzen to super widac to na tablecie a ekranu nie zasłaniają reklamy, polecam, jest darmowa

  • Mam ten tablet i jestem bardzo zadowolony. Zastanawiałem się między nim a free, ale mnuejszy ekran wygrał. Dobrze wykomany, na tyle aluminium, bez problemu łapie 3G, ogólnie dobry kawał sprzętu w swoim przedziale cenowym.

  • Wygląda jak niezła propozycja, choć trudno będzie mu wytrzymać konkurencję z FonePadem, mimo że Evo jest nieco tańszy. Aktualnie chyba większość potencjalnych nabywców chętnie dołoży tę stówkę - jeśli nie na podstawie lepszych recenzji FonePada to choćby dlatego, że popularniejsza marka zrobi swoje. Może cena Evo spadnie o kolejną stówkę to wtedy zrobi się ciekawie:)

  • Z tego co kojarzę, to ten tablet posiada złącze HDMI, co według mnie wyróżnia go nieco na tle konkurencji w tym przedziale cenowym. Niestety brak tej informacji w tekście oraz szkoda, że nie zostało to złącze przetestowane - może dałyby się to jeszcze uzupełnić ?

  • Może to kwestia egzemplarza, który był na testach w redakcji, ale bawiłem się wczoraj Nexo Evo i Nexo Free w sklepie Komputronika - fixa złapał po kilkunastu sekundach (wewnątrz budynku). Zgadzam się, że jakość wykonania jest tym co zdecydowanie wyróżnia te urządzenia. Zarówno obudowa, jak i wnętrze nie dały odczuć, że jest to niemal 3 razy tańsze urządzenie od produktów konkurencji.

  • Eeee no patrząc na cenę na początku spodziewałem się gunwa, a tu całkiem całkiem tablecik :)

  • Gdyby nie nowy Asus Fonepad byłby fajny, ale niestety... Asus Fonepad me175cg istnieje i ma lepszą baterię oraz procek i pojemność kart microSD oraz aparaty. Krótko i na temat

Najnowsze artykuły

Świąteczny poradnik zakupowy 2023. Wybieramy najlepsze prezenty pod choinkę!

Świąteczny poradnik zakupowy techManiaK.pl to mnóstwo ciekawych pomysłów na prezent pod choinkę w 2023 roku…

30 Listopad 2023

Jaką konsolę wybrać? Poradnik przed Black Friday

Znudziło Ci się już granie na komputerze? A może chcesz poprawić swoje wrażenia z cyfrowej…

6 Listopad 2023

Tablety premium – na jaki model postawić?

Tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które łączy w sobie mobilność z możliwościami komputera. Sprzęt z tej…

29 Wrzesień 2023

iPad – wszechstronne urządzenie mobilne dla Ciebie i Twojej rodziny

W dzisiejszych czasach mobilność jest kluczowa. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, czy rodzicem…

22 Maj 2023

Bogowie, co za bestia. Xiaomi stawia na LTPO 144 Hz, 120 W i SD8+G1, a to nawet nie jest flagowiec!

Xiaomi Pad 6 (Pro 5G) dostanie ekran LTPO AMOLED 144 Hz, ładowanie 120 W, i…

30 Maj 2022

To już dziś! Gdzie oglądać finał Ligi Mistrzów w 4K?

Odliczamy godziny do finału Ligi Mistrzów, gdzie zmierza się ze sobą Real Madryt i Liverpool.…

28 Maj 2022

Wraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies i inne pokrewne technologie, aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane na urządzeniu końcowym. Używamy plików cookies, aby wyświetlać swoim Użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy oraz w celach analitycznych i statystycznych. Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej oraz naszych partnerów. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies.

Polityka Cookies