Lenovo A8-50 A5500-H – test tabletu

Linia tabletów Lenovo składa się z kilku modeli różniących się nie tylko przekątną ekranu, lecz także dodatkowym wyposażeniem. Tak też jest w przypadku A8-50 A5500-H, który choć wygląda tak samo jak pozostałe modele z tej rodziny urządzeń, posiada kilka własnych atutów. Jak wypada na tle silnej konkurencji? Sprawdzamy w tym teście!

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

Specyfikacja Lenovo A8-50 A5500-H

Dane podstawowe
Wymiary 134 x 216 x 7.0 mm
Waga 364 g
Ekran
Typ IPS 8.0'', rozdzielczość 1280x800, 189ppi
Kluczowe podzespoły
SoC MediaTek MT8382
Procesor 4 rdzeniowy, 1.3GHz, Cortex-A7
GPU Mali-400 MP
RAM 1.0 GB
Pamięć 16GB
Obsługa kart pamięci TAK
System operacyjny
Wersja Android 4.2 Jelly Bean
Łączność, komunikacja i wyjścia
WiFi 802.11 a/b/g/n
GPS AGPS
Bluetooth TAK
Modem 3G
Porty micro USB2 (obsługuje OTG), audio
Aparat fotograficzny
Główny 5 MP (2592x1944), wideo FullHD (1080), 30 kl/s
Dodatkowy 0.3 MP (640x480), wideo VGA (480), 30 kl/s

Skrótem, czyli wideorecenzja Lenovo A8-50 A5500-H

YouTube Preview Image

Budowa / jakość wykonania

Powielanie jednego pomysłu nie jest złe

Kto zapoznał się już z tabletami A10-70 A7600 oraz A3500-H i FL, tego Lenovo A8-50 A5500-H nie zaskoczy designem. Tablet powiela rozwiązania znane z większego i mniejszych odpowiedników, co w tym przypadku akurat nie jest niczym złym, bo przecież takową taktykę obierają nawet liderzy rynku — Samsung czy Apple. A8-50 jest 8-calowym modelem – gabarytami wykracza już poza komfortową możliwość trzymania urządzenia w jednej dłoni, ale jak można zauważyć, rozkład klawiszy oraz ułożenie logo sugeruje, że zamysłem producenta było korzystanie z tabletu w ułożeniu pionowym – zupełnie, jak w przypadku 7 calowych kuzynów. Takiemu sposobowi eksploatacji sprzyjają też szerokie ramki boczne ekranu, pozwalające na swobodne ułożenie kciuka bez ryzyka dotknięcia wyświetlacza. Tablet wydaje się przy tym lekki, ale do lidera w tej kategorii, czyli Kiano SlimTab 8 ważącego 279 gramów jeszcze mu daleko.

Obudowę tabletu w większości zrobiono z tworzywa sztucznego – matowego i gładkiego w dotyku, ale charakteryzującego się przy tym delikatną miękkością, jak gdyby konstrukcję powleczono gumą. Nie udało się zniwelować powstawania smug oraz delikatnych przetarć, a ciemny kolor demaskuje zostające pyłki kurzu. Frontowy panel praktycznie w całości pokryto szklaną taflą. Posiada ona wycięcia pod głośniki stereofoniczne, które zostały ładnie wkomponowane w całość. Poszczególne klawisze i złącza zostały rozlokowane z pomysłem. Na prawej krawędzi znajdziemy guziki fizyczne, co sugeruje, że powinny być obsługiwane prawą ręką – jeśli tablet tak będziemy trzymać, spokojnie sięgniemy do przycisków palcem wskazującym. Na lewej krawędzi znajduje się zaślepka maskująca gniazdo SIM i microSD, a na górnej krawędzi znajduje się wyjście audio i złącze microUSB. Nie zabrakło w końcu dwóch aparatów fotograficznych oraz czujnika pomiaru światła.

Jakość wykonania budzi pewne zastrzeżenia – choć wszystkie elementy zostały na pozór ze sobą dobrze spasowane, to nie raz usłyszycie trzeszczenie plastiku podczas trzymania tabletu w rękach. Jak można się spodziewać, urządzenie nie posiada tak sztywnej obudowy, jak modele z aluminium. Powłoka ekranu także potrafi się ugiąć pod większym naciskiem.

Aparat

W tablecie zamontowano 5-megapikselowy aparat bez autofokusu i lampy błyskowej, do obsłużenia którego dostajemy stockową aplikację Androida. Przy dużym nasłonecznieniu zdjęcia posiadają żywe kolory, ale fotografie wykonane w scenerii z mniejszą ilością światła zastanego cechują się znaczną ilość szumów, a przy tym niejednokrotnie nie posiadają odpowiedniej ostrości. Przykładowy film nagrany został w rozdzielczości Full HD, ale nierównomierny współczynnik proporcji ekranu może oznaczać, że rejestrowany materiał jest skalowany z niższej rozdzielczości. 

Przykładowe zdjęcia

Lenovo A8-50 A5500-H - sample aparatu | techManiaK.pl
 
Lenovo A8-50 A5500-H - sample aparatu | techManiaK.pl Lenovo A8-50 A5500-H - sample aparatu | techManiaK.pl

Przykładowy film

Ekran

Odrobinę za słabe podświetlenie maksymalne

Tablet posiada matrycę IPS o przekątnej 8 cali, która pracuje w popularnej w tym segmencie tabletów rozdzielczości 1280 na 800 pikseli, co nie daje przesadnie ostrego obrazu – jest jednak wystarczająco dobrze, by móc spokojnie pracować z urządzeniem. Czcionki nie rażą w oczy poszarpanymi krawędziami, a strony można przeglądać w wersji komputerowej w pionowym ustawieniu tabletu. Matryca IPS prawidłowo odwzorowuje barwy, a kąty widzenia są szerokie.

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

Regulacja stopnia intensywności podświetlenia odbywa się w zakresie 299 – 12 cd/m2. Wartość maksymalna nie pozwoli niestety na komfortowe korzystanie z tabletu w słoneczne dni, ponieważ miejscami zarejestrowaliśmy wartości schodzące poniżej 260 cd/m2. Lepiej jest w wypadku dolnego progu – 12 cd/m2 daje gwarancję przyjemnej obsługi tabletu nawet w całkowitej ciemności.

Wyposażenie

Modem 3G z obsługą Aero2 i SMS-ów

W urządzeniu zamontowano frontowe głośniki stereofoniczne, które dają świetne wrażenia słuchowe. Pewne niedostatki w głębi odtwarzanych basów rekompensuje z pewnością natężenie dźwięku sięgające w naszych testach 81 dB, jednak głośno odtwarzana muzyka wprawia tablet w drżenie – nie odnotowałem przy tym żadnych słyszalnych zniekształceń dźwięku.

W maniaKalnym teście łączności bezprzewodowej tablet praktycznie utracił połączenie z routerem, kiedy znalazł się na innej kondygnacji, a pomiędzy urządzeniami stanęło na przeszkodzie kilka ścian. Wbudowany moduł GPS potrzebował dużo czasu, bo około 5 minut, aby znaleźć informację o położeniu tabletu. Podsumowując – jest jeszcze dużo miejsca na poprawę na tym polu.

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

A8-50 charakteryzuje się szeroką kompatybilnością z akcesoriami OTG. Obsłużył pendrive’a oraz dysk twardy z zewnętrznym zasilaniem, pod warunkiem, że te posiadały system plików FAT32. Do dysku bez własnego zasilania i takiego, którego sformatowano do NTFS-a nie udało nam się niestety uzyskać dostępu. HUB-y (aktywny i pasywny) oraz urządzenia wskazujące pozostały w pełni kompatybilne z tabletem. Choć w modelu zamontowano 16 GB pamięci, to wciąż możemy znaleźć opcję przenoszenia plików na kartę zewnętrzną. Modem 3G pozwoli nie tylko połączyć się z siecią Aero2, lecz także wysyłać wiadomości tekstowe.

Akumulator

Nieźle, nieźle!

Zamontowane ogniowo dobrze wypadło w naszych testach przeprowadzonych przy podświetleniu zredukowanym do 120 cd/m2. Zarejestrowane czasy nie zbliżyły tabletu do lidera w tym segmencie, ale blisko 8 godzin surfowania po Sieci z wykorzystaniem Wi-Fi czy ponad 12 oglądania filmów są wynikami prawidłowymi.

Bateria z pewnością pozwoli na całodzienne korzystanie z tabletu bez większego martwienia się o pozostałą w akumulatorze energię. Przy bardziej umiarkowanym korzystaniu, ładowanie powinno być potrzebne nie częściej, niż co dwa dni.

Wydajność / funkcjonalność

Wady i zalety MediaTeka

Zamontowany w tablecie układ MediaTek 8382 z pewnością mocno się przysłużył podczas testowania baterii, ale pod względem wydajności ogólnej wypada co najwyżej przeciętnie. 4-rdzeniowy procesor taktowany 1,3 GHz oraz układ graficzny Mali-400MP z jednym gigabajtem pamięci RAM zapewnią odpowiednią płynność animacji w podstawowych, niezbyt wymagających grach. Jeśli chodzi o bardziej rozbudowane tytuły, tutaj także nie będzie problemów, jeśli odpowiednio zredukujemy szczegółowość detali graficznych. Asphalt 8: Airborne działał płynnie na średnich ustawieniach, a Dead Trigger 2 na niskich.

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

Przeglądarki cechują się satysfakcjonującą kulturą pracy – nie dławią stron internetowych otwieranych w wersji komputerowej, a operacje takie, jak przewijanie, przybliżanie i oddalanie odbywają się z zadowalającą płynnością towarzyszących im animacji. W naszym teście odtwarzania plików wideo nie udało się uruchomić wyłącznie filmów 4K oraz materiału z dźwiękiem w kodeku dts.

Przeglądarki

1. Testy przeglądarek
Testy sprawdzające wydajność tabletu pod kątem przeglądania zasobów sieci.

System

2. Testy syntetyczne systemu
Testy sprawdzające ogólną wydajność tabletu.

Grafika i filmy

3. Testy syntetyczne systemu (grafika)
Testy sprawdzające wydajność tabletu z naciskiem na grafikę 3D.

4. Odtwarzanie multimediów
Test odtwarzania popularnych formatów multimedialnych w aplikacji MX Player.

– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (brak obsługi kodeku dts);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak obrazu);
mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności obrazu).

Tuż po wyjęciu z pudełka tablet pracował w oparciu o Androida 4.2.2 Jelly Bean, ale od momentu rozpoczęcia testów pracowaliśmy na systemie uaktualnionym do wersji 4.4.2 KitKat (benchmarki zostały wykonane po aktualizacji). Lenovo nieznacznie zmodyfikowało postać systemu poprzez połączenie siatki aplikacji z pulpitami oraz dodanie kilku aplikacji, takich jak Menadżer zasilania czy Norton Mobile.

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

Jest także pasek narzędzi ułatwiający dostęp do niektórych opcji. Kultura pracy systemu nie budzi moich zastrzeżeń – nie dały o sobie znać żadne awarie uruchomionych procesów, a spolszczenie zostało dość dobrze dopracowane.

Podsumowanie / ocena / opinia

Z pewnością warty uwagi

Lenovo A8-50 A5500-H ma swoje zalety – do nich w szczególności należą głośniki stereo, dobra wydajność baterii oraz system Android w wersji 4.4.2. Przetestowany przez nas model posiada także wbudowany modem 3G z możliwością pisania SMS-ów, co ułatwia pozostawanie w kontakcie ze światem w każdym miejscu. Matryca, choć nie posiadająca rozdzielczości wyższej niż przeciętna, dobrze spełnia się podczas przeglądania stron internetowych, a zastosowanie IPS-u przyda się przy szerszym wykorzystaniu multimediów.

Lenovo A8-50 A5500-H / fot. tabletManiaK.pl

To, co pociąga tablet w dół w naszym rankingu, to przeciętna wydajność sprzętowa, charakterystyczna dla zamontowanego układu. Prawdą jest, że MediaTeki są wypierane przez mocniejsze i wydajniejsze układy od Intela. A5500-H to tablet dla szukających mobilnego dostępu do Sieci oraz dla tych, którzy od gier wolą książki. Moim zdaniem producent stworzył produkt właściwie uniwersalny – i z tego też powodu wart uwagi.

Ocena końcowa testu [1-10]: 6.8

 • Bateria7,8
 • Ekran6,8
 • Jakość5,9
 • Wydajność5,4
ZALETY
 • Matryca IPS
 • Frontowe głośniki stereofoniczne
 • Aktualizacja systemu do wersji 4.4.2 KitKat
 • Modem 3G z funkcją SMS
WADY
 • Niewielka wydajność
 • Trzeszcząca obudowa podatna na kurz
 • Brak autofokusu w aparacie

Autor: Michał Milc

Udostępnij na

39 komentarzy

 1. Żeby z tego tabletu dzwonić trzeba wgrać firmware od wersji A5500 HV. Testowane i sprawdzane na moim 5500H z firmware od 5500HV. Wszystko OK.

  Odpowiedz
 2. Stereo działa bardzo dobrze, dobrze dopracowane.

  Odpowiedz
 3. a podobno to stereo to pic

  Odpowiedz
 4. Żeby dzwonić trzeba wgrać root z wersji a8-50lc.

  Odpowiedz
 5. Witam. Trochę mnie dziwi, że do tabletu można się dodzwonić i rozmawiać a z tabletu nie. Da się to jakoś zrobić?

  Odpowiedz
 6. Mam mały problem w związku z wtyczką Adobe Flash Player. Bo tablet tenposiada Androida w wersji 4.4.2 i w Sklepie Play, czy Google Play nie mogę znaleźć tej wtyczki. Na różnych stronach w necie są płatne wersję, i wiele info o tym,że wycofano tę wtyczkę dla Androida. A ja jej potrzebuję, chciałabym móc coś czasem obejrzeć na Tabie, jakiś film, serial etc. A ta wtyczka jest konieczna, Możecie mi jakoś pomóc? Mieliście ten sam problem ?

  Odpowiedz
 7. Ja mam ten tablet od grudnia (czyli od momentu jak miałem urodziny). Wariant A3500-H z modemem 3G i aparatem z tyłu obudowy. Sprawuje się rewelacyjnie. Nie tnie się, można ze spokojem zagrać nawet w Mass Effect Infiltrator czy Asphalt 8 Airbourne. Bateria trzyma długo, ale przy intensywnym używaniu nie trzyma dłużej jak pół dnia. A szkoda, bo model jest fajny. Jedynie co mnie wkurza, to to, że zwiesza mi się Skype bo kilkunastu minutach wideorozmowy. Pewnie dzięki procesorowi radzi sobie z filmami o rozdzielczości rzędu 4K. Modem 3G działa poprawnie, nie zwiesza się, nie przełącza na roaming bez pozwolenia. Po prostu dobry tablet dla kogoś z moimi wymaganiami. Polecam.

  GPS-a nie testowałem.

  Odpowiedz
 8. Ktoś może wie czy ten tablet działa z kartą Aero2?

  Odpowiedz
  • Działa. 🙂

   Odpowiedz
 9. Hej! Czy tablet len. a8 ma wbudowany slot na kartę sim [internet bezprzew.]?

  Odpowiedz
  • Tak, ale zauważ, że tylko wariant A5500-H takowy posiada. 🙂

   Odpowiedz
 10. Witam!
  Zastanawiam się nad zakupem tego tabletu lub Kiano Intelect 8 3g MS. Tablet ma mi służyć do przeglądania stron, czytania książek, czasami jakiś film, ma być typową pomocą naukową na uczelni 🙂 Który z tych dwóch wymienionych będzie obiektywnie lepszy?

  Odpowiedz
 11. Czy ten tablet ma szklany ekran ?

  Odpowiedz
 12. Jak w tablecie Lenovo 5500 utworzyć nowy folder do gromadzenia zdjęć? W Galerii po pewnym czasie znikają zdjęcia i całe albumy. Czy to może oddziaływanie wrogich elementów np wirusa?

  Odpowiedz
 13. Dlaczego nie mogę na PC obejrzeć zawartości Lenovo 5500 ani tez zgrać zdjęć do PC- po podłączeniu przez USB. Jak to zrobić?

  Odpowiedz
 14. jak się ustawia polskie menu?

  Odpowiedz
 15. Witam,
  Jak jest z tym łapaniem WiFi? Aż tak źle?

  Odpowiedz
 16. Pilne Pytanie! Posiadacze tego tableta.Lenovo A5500H ver,z fabrycznym 4.4.2- Czy u was również nie działa funkcja ekranu Smart? (żadne etui nie wybudza ekranu)

  Odpowiedz
 17. Cóż, mam ten tablet. Mój egzemplarz nie skrzypi ani nie trzeszczy 🙂
  Co do reszty wad się nie wypowiem. Wolrę grać na PC a zdjęcia robić Pentaxem, w ostateczności Lumią.
  Potwierdzę niezłą baterię, ładuję co 2 dni mając jeszcze ok. 20%.
  Ekran wystarcza.

  Odpowiedz
 18. Ponawiam pytanie czox :
  czy można z niego dzwonić za pośrednictwem sieci komórkowej, podczas zakupu w komputroniku sprzedawca potwierdził taką możliwość.
  A więc jak dzwonić?

  Odpowiedz
  • Tablet nie posiada funkcji telefonu. Można za jego pośrednictwem wyłącznie odbierać i wysyłać wiadomości tekstowe. Niestety, sprzedawca wprowadził Cię w błąd. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 19. Witam

  Mozna dzwonic z tego tabletu? Probowalem ale nienznalazlrem takiej opcji. Smsy wysylac mozna:)

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 20. Czy da się na tym tablecie zmieniać użytkownika ? tzn chce stworzyć osobne konto dla żony żeby jednym kliknieciem dało się zmienić wszystkie konta FB, SKYPE, MAIL itp.

  Odpowiedz
  • podbijam, mam A5500-H z androidem 4.4.2 – czy da się stworzyć więcej niż 1 użytkownika?

   Odpowiedz
 21. W starciu z Kiano Intelect 8 pod względem czasu pracy na baterii i wydajności w grach, który tablet wygra?

  Odpowiedz
  • Podobne pytanie zadałeś pod testem Kiano Intelect 8 3G, i tam na nie odpowiedziałem. Zajrzyj do testu, żeby przeczytać moją odpowiedź. Pozdrawiam. 🙂

   Odpowiedz
 22. Kupiłam ten tablet z 3G dzięki tej stronie 🙂
  Tablet jest rewelacyjny, bateria działa i działa, zaktualizowałam najpierw Androida potem inne aplikacje, te z których będę korzystała, wszystko płynnie chodzi.

  Dzięki i pozdrawiam.

  Odpowiedz
   • Z parapetu gps test niczego długo nie wykrywał…. Nokia Here spoooory błąd. Dopiero po Gpsfix odnajduję błyskawicznie satelity przy jakości “3D” w (GPStest i Nokia Here) Znacznie szybciej od nawigacji Goclever 5040… która ma dopiero “2D” .

    Bo jak “piszą domyślnie” jest ustawiony na Stany… ,

    (huh ręce przyzwyczajone do “tableta” zakrywają teraz małą nawigację 5″ :O)

    Tylko nie wiem jako nawigacja w zwykłym samochodzie to trochę za dużo chyba. Raczej jako dodatek do kanapowego urządzenia.

    *nie trzeszczy jeszcze przy zwykłym trzymaniu w trakcie używania, słychać/”czuć luz” obudowa-ścianki boczne w trakcie podnoszenia jedną ręką.

    Wifi w wielkiej płycie ten sam poziom, na minimalnym ustawieniu routera TP-link TL-WR741ND zasięgu nie gubi, ale czasem traci połączenie przy przesyłaniu plików w Airdroid blisko routera.

    Tak przy filmach można wygodnie przyciemnić ekran wieczorem.

    Antutu 18161.

    Domyślne ustawienia:
    Gry Asphalt 8 mapa Tokyo:
    Zauważalne zwolnienia ale płynne nie skokowe tak że jest możliwa kontrola.

    Pocket rally albo trzeba się przyzwyczaić do sterowania albo układ graficzny trochę za wolny.

    Czasami wydaję się że obracanie całym tabletem jak “kierownicą” jest niewygodne i jakby zbyt wolne.

    Bezbarwny lakier z początkowych krawędzi głośników przytarł się po jednym dniu (nie zauważalne).

    Z wad:
    Chyba brak hdmi.

    Odpowiedz
 23. Dziękuje ślicznie 🙂

  Odpowiedz
 24. gdzie można kupić takie piękne etui?

  Odpowiedz
 25. Witam, mam problem z aktualizacją tego lenovo do najnowszej wersji androida. Przy próbie sprawdzenia dostępności aktualizacji systemu wyskakuje mi komunikat “Nieznany błąd, prawdopodobnie serwer jest niedostępny”. Czy to może byc wina sprzętu ? Jest jakaś możliwośc by to naprawic ?

  Odpowiedz
 26. 15269 zamiast 18343

  Odpowiedz
 27. Po podliczeniu wyniku w antutu wychodzi 15.269 zamiast 18343

  Odpowiedz
 28. Doa autora: co się dzieje z obiecanym już od 22 sierpnia, testem Nokia Lumia 2520?

  Odpowiedz
  • Powinien się ukazać jeszcze w tym tygodniu. 🙂

   Odpowiedz
 29. Kiedy przetestujecie Kiano Intelecta? Ciekawi mnie ten 8 cali z 3G.

  Odpowiedz

Leave a Reply